Przez lata nieco zapomniane, kowalstwo artystyczne znów wraca do łask. To dzięki niemu możemy bowiem podziwiać piękne i oryginalne kute balustrady, ogrodzenia, a także poszczególne elementy dekoracyjne. Ręczna metoda pracy kowala, stosowana w kowalstwie artystycznym, umożliwia wytwarzanie na indywidualne zamówienie rozmaitych form o niepowtarzalnym wyglądzie.
W StalGate.eu zajmujemy się właśnie tym!
Co to jest kowalstwo artystyczne?
Kowalstwo
artystyczne to profesja zajmująca się tworzeniem różnych
elementów wyposażenia nieruchomości z kutego metalu. Są to
najczęściej bramy wjazdowe kute, balustrady wewnętrzne i
zewnętrzne, czy ogrodzenia kute domów lub siedzib firm.
Kowal
artystyczny jest również nazywany metaloplastykiem, który
wszystkie swoje produkty tworzy ręcznie.
Wyroby kowalstwa artystycznego, które nie zostały wykonane przy pomocy nowoczesnych maszyn, są bez wątpienia dziełem niebanalnym. To właśnie kowal artystyczny bądź metaloplastyk ma umiejętności, by wykonać Twój projekt na zamówienie. Wystarczy, że dostarczysz mu projekt lub po prostu opowiesz o tym jak wyobrażasz sobie bramę, ogrodzenie, czy balustradę. Pomocne będą także zdjęcia z inspiracjami, na podstawie których kowal artystyczny stworzy dla Ciebie szkic przyszłej realizacji.
Kute balustrady czy ogrodzenia metalowe, które masowo powstają w dużych firmach, tworzone są z myślą o wyprodukowaniu jak największej ich ilości w krótkim czasie. Nie ma więc co liczyć na indywidualną stylistykę, a i jakość wykonania może być różna. Dlatego niewątpliwą zaletą korzystania z mniejszych warsztatów kowalskich jest to, że każdy z zamówionych elementów będzie niepowtarzalny i precyzyjnie wykonany.
Bramy kute od kowala
Jeżeli chcesz, by Twojego domu strzegła porządna brama, to kowalstwo artystyczne jest dobrym wyborem. Zyskasz bowiem nie tylko oryginalny projekt dopasowany do stylistyki nieruchomości, ale i niezwykle wytrzymałą konstrukcję. Bramy kute wykonane są z żelaza, które jest jednym z najtrwalszych materiałów. Łączy ono w sobie ponadczasową elegancję z wytrzymałością, tworząc barierę, podnoszącą bezpieczeństwo Twojej nieruchomości. Dodatkowo bramy kute żelazne są bardziej odporne na zużycie niż np. aluminium.
Ogrodzenia kute – kowalstwo artystycznego
Jeżeli marzysz oryginalnym i wyróżniającym się ogrodzeniu posesji, to powinieneś udać się do kowala artystycznego. Zrealizuje on Twój projekt, jakikolwiek by on nie był. Wolisz ogrodzenie kute z dużą ilością zdobień, a może minimalistyczne o poważnym wyglądzie? Umiejętność kucia metalu sprawia, że metaloplastyk jest w stanie przenieść Twoje wyobrażenia w rzeczywiste ogrodzenie kute. Najważniejsze jest to, by odpowiadało ono stylistyce nieruchomości i wyrażało, to co chcesz przekazać. Dzięki temu zyskasz nie tylko dekorację posesji, ale i bezpiecznie ją ogrodzisz.
Balustrady stalowe zewnętrzne i wewnętrzne
Balustrady kute z kowalstwa artystycznego to nie tylko wyjątkowe i estetyczne elementy, ale także odporne i trwałe. Wykonane z wysokiej jakości materiału dobrze znoszą warunki atmosferyczne, stanowiąc elegancki detal architektoniczny. Balustrady stalowe zewnętrzne i wewnętrzne to solidny element wyposażenia nieruchomości, który spełnia funkcje dekoracyjny i praktyczne. Możesz zażyczyć sobie, by balustrada była bogato zdobiona lub wręcz ascetyczna – wybór należy do Ciebie, ale tylko kowal artystyczny zrealizuje Twój projekt.
Często Zadawane Pytania
- Cena za metr bramy kutej może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od rozmiaru bramy, wzoru, użytych materiałów oraz skomplikowania wykonania. Bardziej zaawansowane wzory i wysoka jakość wykonania zazwyczaj wiążą się z wyższymi kosztami. Jednak najlepiej skontaktować się z kowalem artystycznym i przedstawić mu swój pomysł, by otrzymać indywidualną wycenę.
- Cena przęsła ogrodzeniowego kutego również zależy od wielu czynników. Za metr przęsła kowanych ogrodzeń można spodziewać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Również tutaj materiały, wzór i jakość wykonania wpływają na cenę.
- Koszt za metr bieżący balustrady kutej będzie zależał od podobnych czynników, takich jak rozmiar, materiał, wzór i jakość wykonania. Cena może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych za metr.